Autor:
Valga linna 4. valimisjaoskonna agitaator I Keskkooli õpilane A. Peterson külastamas Nõukogude tänava nr. 48 maja elanikke, 1950. Foto autor: E. Lukin

Kristo Nurmis räägib propaganda ideedest 20. sajandil

Eelmisel sügisel alguse saanud rahvusvahelise ajaloo seminarisarja selle õppeaasta esimest ettekannet saab kuulata juba 19. septembril, kui Kristo Nurmis annab Jakobi 2 õppehoone ruumis 114 algusega kl 16.15 loengu „Mõõk, meel ja mure: propaganda ideedest 20. sajandil Natsi-Saksamaa, Nõukogude Liidu ja Ameerika Ühendriikide võrdluses“.

20. sajand oli propaganda sajand. Juba esimeses maailmasõjas hakkasid sõdivad riigid mobiliseerima ja juhtima nii oma majanduslikke ja füüsilisi ressursse kui ka ühiskonna psüühikat ja mõtteid. Vaimustus masside mõjutamisest ei piirdunud üksnes totalitaarsete riikidega, vaid levis ka demokraatlikes ja autokraatlikes maades, kes asutasid samuti propagandaasutusi.

Ettekandes võrreldakse Natsi-Saksamaa, Nõukogude Liidu ja Ameerika Ühendriikide lähenemist propagandale, püüdes eristada, mis oli selles rahvusülest ja mis eripärast. See analüüs aitab meil mõista paremini 20. sajandi propaganda fenomeni ja avardab meie arusaama nende režiimide olemusest võitluses inimkonna tuleviku pärast.

Image
Fotol Kristo Nurmis (autor: Joanna Nurmis)

Kristo Nurmis on ajaloolane ja Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi lektor. Ta kaitses oma doktorikraadi Nõukogude Liidu ja Ida-Euroopa ajaloos 2022. aastal Stanfordi Ülikoolis. Varem on ta õppinud Tartu Ülikoolis ja täiendanud end Fulbrighti stipendiaadina Harvardi Ülikoolis. Ta on avaldanud artikleid nõukogude ja Saksa võimu eri tahkudest teise maailmasõja aegses ja selle järgses Eestis. Praegu töötab ta Eesti Teadusagentuuri grandi toel (projekt SJD80) oma doktoritööl põhineva raamatuprojektiga „Illiberaalse Euroopa kujundamine: legitimatsioon, mobilisatsioon ja ühiskonna mõjutamine Nõukogude ja Natsi-Saksamaa okupeeritud Balti riikides 1940–1953“.

Rahvusvahelise ajaloo seminari otseülekannet saab jälgida Teamsis.

Liitu ka ettekande Facebooki üritusega.

Rahvusvahelise ajaloo seminarisarja eesmärk on pakkuda ajaloolist vaatenurka nüüdisaja rahvusvahelise poliitika paremaks mõistmiseks. 


 

10. oktoobril kl 16.15 tutvustab diplomaat ja Helsingi Ülikooli doktorant Olli Nurmi oma doktoritööd minevikukäsitluste mõjust Eesti poliitikas aastatel 1987–1992 (inglise keeles).

21. novembril kl 16.15 räägib Riia Tehnikaülikooli ja Riia Kunstiakadeemia lektor Rosario Napolitano Itaalia kultuuridiplomaatiast Balti riikides sõdadevahelisel ajal (inglise keeles).

19. novembril kl 16.15 kõneleb Helena Eglit OSCE missioonist ja läänetargutamisest (westsplaining) Eestis 1990. aastatel.
 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Tudengid

Toeta annetamistalgutel Ukraina üliõpilasi ja TÜ akadeemilist järelkasvu!

pronksist mõõganupp ja rauast mõõk

Relvavennad luubi all: analüüsides esimese viikingiretke sõjavarustuse päritolu

talgud

Vikipeedia keeletoimetamistalgud tulevad taas